آشنای با جرثقیل های توسن

آشنای با جرثقیل های توسن

 

تاریخچه

جرثقیل های ابتدایی، اولین بار توسط یونانیان باستان و در اواخر قرن 6 قبل از میلاد اختراع شدند و از آن  برای حمل و نقل بلوک های سنگی در ساخت معابد استفاده می کردند. مصریان نیز برای انتقال آب با حجم بالا از رودخانه اقدام به ساخت نوعی جرثقیل ابتدایی نمودند. در هر صورت بشر به این نتیجه رسید که نیاز به این وسیله داشته و با گذشت زمان و تقریباً از اواخر قرن 18 میلادی و جدی شدن انقلاب صنعتی جرثقیل ها در انواع مختلف ساخته شدند و با گذشت زمان جرثقیل های کوچک با توانایی تحمل بار بیشتر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

برای جابه جایی اشیا مختلف در محیط های کارگاهی، صنعتی و … از جرثقیل دستی استفاده می شود. این نوع جرثقیل جهت حمل و نقل کالا و لوازم سنگین در سایزها و تناژهای مختلف تولید شده است.Top of Form جرثقیل های زنجیری دستی، کارایی بسیار بالا و در عین حال کاربری بسیار ساده را در اختیار شما قرار می دهد، به این صورت که شما به عنوان کاربر این دستگاه پس از نصب، تنها با یک زنجیر سروکار دارید. با کشیدن این زنجیر به طرفین (به صورت عمودی) با صرف انرژی ناچیز اما تعداد دور بالا می توانید اجسام سنگین را در جهت عمودی جا به جا کنید. این ابزار کاربردهای زیادی داشته و نمونه ای از کاربردهای جرثقیل دستی در این قسمت آورده شده است.

کاربردهای جرثقیل

جرثقیل های توسن در 6 مدل با توان تحمل بار های مختلف از 5/0 تن تا 5 تن طراحی و تولید شده تا جوابگوی نیاز همه مصرف کنندگان باشد.

اما قبل از خرید جرثقیل باید بدانید که این ابزار دارای چه قطعاتی بوده و هر کدام از قطعات چه اهمیتی در عملکرد این ابزار دارد. ما در این مقاله ویژگی قطعات مهم جرثقیل توسن را به شما توضیح خواهیم داد:

 

فولاد آلیاژی سخت کاری شده

قطعات تحت بار جرثقیل از فولاد آلیاژی سخت کاری شده ساخته شده اند و در کنار قطعات با کیفیت، قطعات بزرگتری نسبت به نمونه های مشابه در بازار در این ابزار بکار گرفته شده است.

زنجیر تحت بار

زنجیر تحت بار گالوانیزه شده گرید 80 در این محصول، تحت لیسانس ژاپن و با کیفیت بالا و مطابق با استاندارد ISO3077 تولید شده اند تا در برابر بارها و نیرو اعمالی مقاومت بالایی داشته باشند

زنجیر جرثقیل

قلاب 4 پین با ضامن پهن فولادی

قلاب زنجیر یکی دیگر از قطعاتی است که برخلاف اغلب نمونه های موجود در بازار بصورت 4 پین تولید شده تا ایمنی بیشتری در حمل بار بوجود آورد. این قلاب با ضامن پهن فولادی و فنر قوی تولید شده تا کاربر با اطمینان بیشتری حمل بار نماید.

 

بلبرینگ قفسه دار

اغلب برندهای موجود در بازار برای تعادل شفت جرثقیل از بوش فلزی یا رولبرینگ بدون قفسه استفاده می کنند که این کار موجب می شود در مدت کوتاهی عمل ساییده شدن قطعه در زمان کار با ابزار بیشتر شود؛ اما توسن از بلبرینگ قفسه دار استفاده نموده تا سایش قطعاتی مثل شفت را نداشته باشیم و در زمان حمل بار حرکت روانتر و در نتیجه سهولت در کار بار ابزار را داشته باشیم.

بلبرینگ جرثقیل زنجیری

شفت بزرگ با دنده هزار خاری

شفت استفاده شده در این محصول نیز بصورت طراحی دنده هزار خاری تولید شده تا نسبت به نمونه شفت های دنده مارپیچی استحکام و ضریب اطمینان بالاتری داشته باشد.

 

شفت جرثقیل زنجیری

چرخ دنده

چرخ دنده های مورد استفاده در این ابزار نیز تعداد دندانه بیشتری دارد که موجب افزایش سطح درگیری بین دنده ها شده و موجب بالا رفتن ضریب اطمینان تحمل بار می شود.

کلاچ و لنت بزرگتر و مطمئن تر

و اما یکی از مهمترین تفاوت های جرثقیل توسن نسبت به نمونه رایج در بازار سیستم کلاچ و لنت بزرگتر و مطمئن تر این ابزار به شمار می رود. توسن سعی کرده در سیستم کلاچ ابزار تغییراتی ایجاد کند تا سطح درگیری کلاچ بیشتر شده و در زمان ثابت شدن بار بر روی جرثقیل قدرت و تحمل نگهداری بار را با اطمینان بسیار بالایی داشته باشیم اما در نمونه های رایج این قطعات کوچکتر وضعیف تر طراحی شده اند. ضمناً جرثقیل توسن دارای دوشیطانک (ناخنی) بزرگتر نسبت به اغلب نمونه های بازار استفاده کرده و احتمال برگشت زنجیر را به صفر رسانده است.

این ابزار دارای قابلیت اطمینان از بار اضافه بوده و تا 5/1 برابر ظرفیت اسمی خود تحمل برداشت بار را خواهد داشت. در پایان باید بدانید که این ابزار با دارا بودن گواهی بازرسی عملکردی محصول از اطمینان عملکردی بالایی برخوردار می باشد.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر

اشتراک خبرنامه

با وارد نمودن ایمیل خود در کادر زیر، از آخرین اخبار، طرح‌ها، رویدادها و تخفف‌های دکانچه مطلع شوید.