راهنمای کار با دستگاه دریل 13 توسن 0028

راهنمای کار با دستگاه دریل 13 توسن 0028

نحوه بکارگیری دفترچه راهنما

هدف از تدوین دفترچه  راهنما ، ارائه نکاتی برای استفاده بهینه از ابزار بوده و سعی شده است که نکات مهم ایمنی ، عملکردی و نحوه نگهداری از ابزار ، به طور کامل توضیح داده شود . پیشنهاد می گردد ، قبل از شروع به کار ، این دفترچه راهنما را به دقت مطالعه فرمایید و آن را در حین کار به همراه داشته باشید .

در صورت نیاز به اطلاعات خدمات پس از فروش و سرویس های دوره ای ، ضمانت نامه محصول را مطالعه نمایید .

ایمنی عمومی کار با ابزار

منظور از ابزار ، صرفا ابزارهای برقی می باشد . هشدارها ، نمادها و دستورالعمل های مندرج در دفترچه راهنما را به دقت مطالعه نموده و درک کنید . عدم رعایت این دستور العمل ها ممکن است کاربر را دچار آسیب و صدمات جدی نماید .

ایمنی فردی

قبل از شروع به کار با دستگاه ، اطمینان حاصل نمایید که توانایی کار با آن را دارید . با حواس جمع و دقت بالا کار کنید . بی توجهی کاربر می تواند منجر به آسیب های جبران ناپذیری شود .

همواره از تجهیزات ایمنی مطابق با شرایط کار استفاده نمایید . استفاده از عینک ایمنی ، ماسک ، کلاه ایمنی ، کفش و لباس ایمنی و ... صدمات و خطرات احتمالی کار را کاهش می دهد .

قبل از رها کردن ابزار ، مطمئن شوید که دستگاه به طور کامل خاموش شده است و آن را در محل مناسبی قرار داده اید .

تجهیزات و لوازم جانبی را به طور دقیق و صحیح بر روی دستگاه نصب کنید و از آماده به کار بودن آن اطمینان حاصل نمایید .

جهت مهار مناسب ابزار ، وضعیت تعادل خود را حفظ نموده و مطمئن شوید فضای مناسبی برای ایستاد ن انتخاب کرده اید . این امر موجب می شود تا کاربر علاوه بر حفظ تعادل خود ، کنترل بهتری بر ابزار داشته باشد .

پیش از اتصال دستگاه به جریان برق ، از خاموش بودن کلید برق مطمئن شوید . در صورتی که ابزار در اثر حمل و جابجایی یا کاربری نادرست آسیب دیده است پیش از استفاده از آن ، به خدمات پس از فروش مراجعه نمایید .

ایمنی الکتریکی

پریز مورد استفاده برای این ابزار ، می بایست متناسب با دوشاخه آن باشد . از ایجاد هرگونه تغییر در دوشاخه ، جدا خودداری فرمایید و هرگز از تبدیل دوشاخه ، برای ابزار برقی دارای ارت استفاده نکنید . دوشاخه استاندارد و پریز منطبق با آن ، خطر برق گرفتگی را کاهش می دهد .

از قراردادن ابزار برقی در مجاورت باران و رطوبت خودداری کنید . نفوذ آب و رطوبت به آن ، خطر برق گرفتگی را افزایش می دهد .

هیچگاه دوشاخه را با کشیدن کابل ، از پریز جدا نکنید .

جهت حفظ ایمنی ، کابل را به دور از حرارت ، روغن ، لبه های تیز و قطعات متحرک نگه دارید .همواره از سلامت و عدم پارگی کابل اطمینان حاصل کنید ، کابل آسیب دیده یا تاب خورده خطر شوک الکتریکی را افزایش می دهد .

زمانی که  ابزار برقی در محیط باز استفاده می کنید ، حتما از سیم سیار مناسب و استاندارد استفاده نمایید . استفاده از سیم سیار مناسب خطر برق گرفتگی را کاهش می دهد .

ایمنی محیط کار

نور کافی موجب تسریع در انجام کار و جلوگیری از حوادث احتمالی می گردد .

از ابزار برقی در محیط هایی با خطر انفجار ، نظیر مجاورت مایعات قابل اشتعال و گازها استفاده نکنید .

استفاده صحیح از ابزار و مراقبت های حین کار

با توجه به ظرفیت ثابت هر دستگاه ، از اعمال نیروی بیش از حد بر دستگاه خودداری کرده و همواره برای هرکار ، از ابزار مناسب استفاده نمایید . هر ابزار وظیفه ای خاص به عهده داشته و نمی توان از یک دستگاه ، انتظار چند نوع کار را داشت . به خاطر داشته باشید ، هر ابزار به منظور عملکرد خاصی ، طراحی و تولید می شود .

با توجه به وجود قطعات و اجزاء حساس در این ابزار ، از سقوط ابزار یا وارد شدن ضربه به آن ممانعت نمایید .

هرگز اجازه استفاده از ابزار را به افراد ناآگاه و بدون تخصص ندهید .

قبل از کار با دستگاه ، می بایست دفترچه راهنما به دقت مطالعه شود .

از مهمترین کاربردهای این ابزار ، سوراخکاری در سطوح مختلف است .

قبل از کار با دستگاه ، از نصب صحیح مته ، خط کش تنظیم عمق و دسته کمکی مطمئن شوید .

پیش از تنظیم دستگاه یا بررسی از وضعیت عملکرد آن ، از خاموش بودن دستگاه اطمینان حاصل نمایید .

برای استفاده از دستگاه ، ابتدا آن را روشن کرده و صبر کنید تا به دور استاندارد (نرمال ) برسد . از روشن کردن دستگاه بر روی سطح کار ، اکیدا خودداری کنید ، این امر احتمال آسیب رسیدن به کاربر را افزایش می دهد .

در صورت بروز مشکلاتی اعم  از قطع شدن کلید ، بوی سوختگی ، نوسان ( قطع و وصل شدن ) ، لرزش و ... که عملکرد عمومی دستگاه را مختل نموده است ، دستگاه را خاموش نموده و با خدمات پس از فروش تماس حاصل فرمایید . (شماره تماس در ضمانت نامه موجود است )

پس زدن ، گیر کردن یا ضربه زدن ، یک واکنش ناگهانی است که در نتیجه گیر کردن ابزار و متعلقات در حال چرخش ، به وجود می آید . بدین ترتیب ابزار به طور ناگهانی متوقف شده ، از کنترل کاربر خارج میگردد و امکان صدمه به کاربر وجود دارد . لذا جهت مهار مناسب ابزار ، وضعیت تعادل خود را حفظ نموده و مطمئن شوید فضای مناسبی برای ایستادن انتخاب کرده اید . این امر موجب می شود تا کاربر علاوه بر حفظ تعادل خود ، کنترل بهتری بر ابزار داشته باشد . 

هنگام کار با ابزار ، آن را محکم و به درستی در دست بگیرید تا قادر به کنترل و خنثی نمودن نیروهای واکنشی از سوی دستگاه باشید .

دسته دستگاه را خشک و عاری از روغن و گریس نگه دارید .

استفاده طولانی مدت از ابزارهای قدرتی ( یا دستگاه های دیگر ) که اپراتور را در معرض ارتعاشات قرار می دهد ، ممکن است منجر به آسیب رسیدن به دست کاربر شود .

طول عمر ابزار و استفاده بهینه از آن ، مشروط به رعایت دستورات کاربردی و استفاده از ملزومات مناسب و قطعات اصلی می باشد . استفاده از متعلقات غیر استاندارد و متفرقه ، احتمال آسیب به کاربر و دستگاه را افزایش می دهند .

در صورت نیاز به قطعات مصرفی ، حتما از قطعات مناسب با مدل دستگاه استفاده نمایید . تجهیز ابزار با قطعات اصلی ، طول عمر و ایمنی دستگاه شما را تضمین می نماید .

طریقه کار با دریل

به ولتاژ شبکه برق توجه کنید . ولتاژ منبع تامین جریان باید با مقادیر موجود بر روی برچسب ابزار الکتریکی مطابقت داشته باشد .

مته ای مناسب با کار انتخاب نمایید .

آچار سه نظام را درون سوراخ تنظیم جانبی ما بین فک ها و سه نظام ، قرار داده و آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سه نظام متناسب با سایز مته باز شود .

مته را داخل سه نظام قرار داده و در وسط فک های سه نظام ، متمرکز نمایید . سپس با چرخاندن آچار سه نظام در جها عقربه های ساعت ، فک هارا محکم ببندید .

قبل از دریل کاری ، از تثبیت قطعه کار به کمک گیره یا هر وسیله دیگر ، اطمینان حاصل نمایید .

با استفاده از یک پانچ یا درفش ، در نقطه ای که سوراخ باید حفر شود ، یک فرورفتگی ایجاد کنید . ( این کار از سر خوردن یا لغزیدن مته در هنگام دریل کاری جلوگیری می کند . ) سیم دریل را به برق وصل نمایید .

برای تنظیم جهت چرخش متناسب با کار ، از کلید تنظیم چپگرد - راستگرد استفاده کنید .

برای مته کاری ، همواره باید از جهت راستگرد استفاده شود .

مته را بر روی حفره ایجاد شده قرار داده و کلید سوییچ دستگاه را فشار دهید . توجه داشته باشید که دور دستگاه می بایست به نسبت قطر مته و جنس سطح کار متغیر باشد .

در ابتدای دریل کاری ، نیروی اعمالی باید ثابت و یکنواخت باشد تا مته به خوبی عمل کند .

برای تمیز کردن براده ها و خنک شدن مته ، آن را به طور متناوب از سوراخ خارج نمایید .

زمانی که مته به طرف دیگر سطح کار نزدیک شد ، نیروی اعمالی بر روی دریل را کم کنید .

بعد از ایجاد سوراخ ، برای جلوگیری از خم شدن یا شکستن مته حتما دریل را در حال چرخش خارج کرده و پس از آن ، دستگاه را خاموش کنید .

توجه : هنگام استفاده از مته با قطرهای کوچک و بزرگ ، سرعت دوران ماشین را متناسب با قطر آن تنظیم نماید .

قبل از شروع

سه نظام : از این قطعه جهت نصب مته ، سرپیچ گوشتی و ... مناسب استفاده می شود .

کلید روشن / خاموش : همان طور که از نام آن پیداست ، از این کلید برای روشن و خاموش کردن دستگاه استفاده می شود . به طوری که با فشردن آن به سمت داخل ، دستگاه روشن و با رها کردن آن دستگاه خاموش می گردد .

شستی چپگرد - راستگرد : با استفاده از این کلید می توان جهت چرخش محور را عوض کرد .

کنترل سرعت ( دیمر ) : با استفاده از این کلید می توان به صورت الکترونیکی ، سرعت چرخش سه نظام را متناسب با نوع کاربری کنترل کرد . کنترل سرعت چرخش سه نظام، در همه دریل های توسن به جز مدل 0110D به صورت ولوم روی کلید در نظر گرفته شده و اما در مدل ،  اصطلاحا به صورت گازی است .

قفل کن کلید سوییچ : جهت تثبیت حالت روشن دستگاه می توان از این قفل کن استفاده نمود . بدین منظور ، پس از روشن کردن دستگاه ، قفل کن را فشار دهید تا دستگاه به طور دائم روشن بماند . برای خاموش کردن ابزار کافی است که کلید سوییچ را یکبار فشار دهید .

اهرم تغییر حالت ( دریل / دریل چکشی ) : این اهرم عملکرد دریل را در یکی از دو وضعیت دریل یا دریل چکشی قرار می دهد . بدین منظور جهت سوراخ کاری چوب و فلز ، از حالت دریل و برای سوراخ کاری دیوار و سطوح بتنی ، از حالت دریل چکشی ( ضربه ای ) استفاده می شود .

اهرم تغییر دور ( سرعت ) : در دریل مدل 0034D جهت تنظیم سرعت متناسب باکاربری ، اهرم تغییر دور ( سرعت ) در نظر گرفته شده است .

راه اندازی

پساز نصب مته ، کابل ابزار را به منبع جریان برق وصل نموده و کلید را فشار دهید . جهت صرفه جویی در مصرف برق ، دستگاه را فقط در زمان مورد نیاز به استفاده از آن ، روشن نمائید .

توصیه می گردد جهت سهولت در کار ، از مته با کیفیت و تیز استفاده نمائید ، این امر موجب افزایش طول عمر دستگاه و بهبود نتیجه کار خواهد شد .

توجه داشته باشید که این ابزار نیاز به روغن کاری روزانه و ساعتی ندارد.

حمل و جابجایی ابزار

پیش از جابجایی ابزار ، آن را از برق جدا نمایید . هرگز از کابل دستگاه ، برای حمل و جابجایی استفاده نکنید .

توصیه می شود که جعبه ابزار را نگه دارید ، زیرا به هنگام جابجایی دستگاه ، وجود آن بسیار مفید خواهد بود .

نگهداری در شرایط انبار / فصول مختلف سال / شرایط اسقاط کردن محصول

همواره تمامی قسمت های ابزار به خصوص شیارهای تهویه را تمیز نگه دارید و غبار روی دستگاه را پاک کنید . این کار از ورود غبار و مواد خارجی به دستگاه جلوگیری می کند . هرگز برای تمیز کاری از محلول های خورنده استفاده نکنید ؛ زیرا به پوسته ابزار آسیب می رساند .

جهت نگهداری ابزار در شرایط انبار ، ابزار را درون جعبه مخصوص قرار داده و دور از محیط های مرطوب و باران و برف قرار دهید . برای استفاده مجدد از دستگاه ، بعد از مدت بیشتر از 6 ماه ، ضمن مراجعه به خدمات پس از فروش ، اقدام به سرویس کاری ابزار نمایید .

ابزار برقی ، متعلقات و بسته بندی آن ، می بایست مطابق با مقررات حفظ محیط زیست از رده خارج و بازیافت شود .

ابزار برقی ، متعلقات و بسته بندی آن در هنگام بازیافت باید از هم جدا شوند .

ابزارهای برقی و متعلقات آن ها ، در پایان عمر کاری خود ، همچنان دارای مواد ارزشمندی هستند که می تواند وارد چرخه کاری شود .

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر

اشتراک خبرنامه

با وارد نمودن ایمیل خود در کادر زیر، از آخرین اخبار، طرح‌ها، رویدادها و تخفف‌های دکانچه مطلع شوید.